Folytatjuk sorozatunkat Hollandiáról és az Erasmus+ programról. Az előző rész után, ahol szó volt a jelentkezés mikéntjéről és arról, hogy mégis hogyan képes befolyásolni egy svájci belpolitikai kérdés egy magyar egyetemista külföldi tanulmányi ösztöndíját, következzen kicsit praktikusabb rész bankkártyákról, ételekről, utazásról és a pénzről.
Ahogy már utaltam rá, közel sem kapkodós tempóban kellett készülnöm a félévre, mivel az új Erasmus+ rendszerben nem félévente lehet jelentkezni külföldi egyetemek képzési helyeire, hanem csak évente. Tehát az őszi és tavaszi félévre jelentkezők is ugyanakkor kell beadják a szükséges dokumentumokat. Ez fontos különbség a korábbi programhoz képest.
Ennek köszönhetően közel háromnegyed évem volt készülni. Ez a ,,készülés" egyébként nem nagyon állt másból, mint a ruhatár felfrissítéséből és egy bicikli beszerzéséből, ugyanis Hollandiában ezek tényleg elengedhetetlenek, ráadásul a kettő összefügg. Az esős időjárás ellenére sem használjuk a tömegközlekedést, ezért ha valaki nem szeretne hetente megfázással küzdeni, vagy valami rosszabbal, akkor bicikli kompatibilisebb ruhát kell beszereznie az átlagnál, ami lehetőség szerint vastag és vízálló, mert a kétkerekűm ülve bizony 5-6 fokkal hidegebb van az átlaghőmérsékletnél.
A közlekedés igen drága mind városon belül, mind pedig városon kívül. Cserébe a vonatok pontosak és gyakran járnak, bár kissé fura, hogy 4-5 különböző név alatt közlekednek. Hogy miért? Azért mert a piacot részben liberalizálták és több vonalon is magántársaságok viszik az utasokat, ugyanakkor mindegyiken használható közös chipes kártyát lehet használni, amire előre kell pénzt töltögetni. Egyébként a Magyarországon is ismert Flirt motorvonatok egyik altípusa fut itt is a déli vonalakon.
De ezzel a lehetőséggel az Erasmus diákok nem nagyon élnek, mivel a 4-től 10 főig rendelkezésre álló csoportos kedvezmények itt sokkal jelentősebbek, mint a diák vagy egyéb kedvezmények, tehát sokkal inkább betársulni érdemes a kirándulókhoz, akikből pedig nem lesz hiány, mert sokan nyaralásként tekintenek az Erasmus+ félévükre.
Ugyanakkor tegyük helyre a dolgot már a sorozat eleján, Hollandia nem olcsó hely! Sem a közlekedés, sem az ételek, sem az alkohol, sem pedig a drog (Azt hittétek ezt a témát majd szépen óvatosan elkerüli az írás? Nos nem fogja, mi több a következő rész erről fog szólni!) A 400 eurós ösztöndíjból 350 havonta elmegy a kollégiumra Nijmegenben. Marad ötven, és naponta 10-15 euró közötti összegre szükséged van mindenképpen. Jobb is tehát, ha rögtön át is áll az ember a holland étkezési kultúrára, az az reggel és délben szendvics és este valami bőséges melegétel. Az egyetemi konyha gyakorlatilag csak a külföldi diákok miatt szolgál fel napközben is melegételt. Ennek is köszönhető, hogy a menü 4.5 euró alá nem megy.
A pénzt egyébként érdemes euró alapú számlán tartani nem pedig a napi árfolyam ingadozásnak kitett magyarról kivenni, vagy a hozzá tartozó bankkártyával kifizetni a felmerülő költséget. Érdemes még az Erasmus+ szerződés, a Learning Agreement előtt megnyitni az euró számlát, mert akkor rögtön oda kérhetitek az utalást (a szerződés megkötése után nincs lehetőség arra, hogy módosítsátok a számlaszámot) és megspóroljátok a magyarról euróba való deviza átutalás tranzakciós költségét és az árfolyamveszteséget. Ami pedig a legfontosabb, hogy mindenképpen MAESTRO bankártyát kérjetek a számla mellé, ugyanis itt a Mastercard-t a legtöbb esetben nem fogadják el, ráadásul nincs is nagy átjárás, tehát ahol viszont igen, ott a Maestro-t nem. A legjobb persze ha mindkettő van, de ha csak egy, akkor inkább MAESTRO-t kérjetek. Kézpénzzel ne nagyon próbálkozzatok, mert egyrészt mindenhol van terminál, a legutolsó kocsmában is tudtok fizetni, másrészt súlyos forint ezreket kell fizetni a pénzfelvételért (K&H számláról 190 euró felvétele 7.72 centembe került, de egy MKB-s is fizet 8 eurót minden egyes automata használatért, míg a kártyás vásárlás ingyen van).
Ezekre a témákra egyébként még többször is vissza fogunk térni sorozatunk során, azonban jövő héten terítékre kerül a drog kérdés, ami egy hollandiai tartózkodás során azért kétségtelenül megkerülhetetlen problémakör. Addig is küldjetek nekünk levelet, vagy írjátok meg kommentben a saját sztoritokat az Erasmusról!