A Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Karán a Rerrich Béla Tájépítész Szakkollégium (RBTSZK) egy olyan évente megrendezésre kerülő programra hívta fel Budapest lakosainak figyelmét, melyben ösztönözni szerette volna őket arra, hogy kertészkedjenek otthon, „zöldítsék" környezetüket! Ezzel hozzájárulnak egy mentálisan és fizikailag is egészségesebb város létrehozásához, és értékes nyereményeket nyertek! - olvasható a Balkon Aranya pályázat honlapján.
„Alig hallható levélzizegés az ablak előtt, falusias madárcsiripelés, újra meg újra a szorgos méh zümmögés, eső után friss növény illat. Természet a 3. emeleten." (Grub 1986.)
- Oláh Péter Cipriánnal, a szakkoli elnökével
- Csige Annával, a Balkon Aranya egyik projektvezetőjével
- Juhász Rozáliával, a BCE Tájépítészeti kar hallgatójával és a szakkollégium tagjával beszélgettem.
- kép: 2013-as pályázó, Sándor Edina: Erkély, 2. helyezett
- Honnan származik a pályázat elnevezése?
- Cs. Anna: "Balkon Aranya", ezzel is utalunk a Bidens ferulifolia, népszerű balkonnövényre, mely a balkonkertészkedés egyik legtöbbet alkalmazott faja.
- J. Rozália:Hosszasan ékesíti a balkonokat májustól októberig, vidámságot hoz sárgás színével és édeskés illatával.
- Kitől származik az alapötlet?
O. Péter C.: Néhány évvel ezelőtt Pozsonyi Dávid barátommal egy sör mellett találtuk ki - ha már tájépítészek leszünk, - szeretnénk az embereket valamiképpen megszólítani, gondoltuk ennek legegyszerűbb módja egy pályázat kiírása. Városszépítés, balkonokon, ablakpárkányokon, ez volt tulajdonképpen a cél. Megkerestük Annát, aki hasonló témában írta a szakdolgozatát, hogy betársuljon az alakuló projektbe.
- Mi a végcél?
- O. Péter C.: 5 éves célunk nincsen, de egy alapvető szemléletváltás a nagyvárosi ember fejében, hogy ne csak a szürke homlokzatban gondolkozzon lenne a cél. Plusz, hogy a közvetlen környezetében a növény alapvetés legyen.
- Cs. Anna: ... hogy felelőssé váljanak a környezetükért.
- J. Rozália: A környezeti igényesség, hogy érzékenyebbé váljanak a környezetük szépségére, lehet egy cél. Ha úgy érzik, hogy hozzátesznek az utcaképhez, az alakítójává válnak, a sajátuknak érzik, talán jobban oda is figyelnek rá, ez csak jó lehet. Közelebbi élő kapcsolat alakul ki az élővilággal, rengeteg pozitív pszichikai hatása van a közérzetre. Mindenkinek a javára válik a zöldítés.
- Kik a zsűritagok?
-
Cs. Anna:Egy négy tagú szakmai zsűrink van, akik megnézik a beküldött fotós pályamunkákat. Megnézik a fotókat, rövid leírásokat, az első három helyezettet a három kategóriában bírálják, ezek: balkon, ablakpárkány, gang.
-
O. Péter C.: Beérkeznek szeptemberig a pályamunkák, ezeket feltöltjük a fb felületünkre, így van egy közönségszavazás is, likeokkal. Név szerint: Dr. Rimóczi Imre, a BCE Növénytani tanszék tanára, a mezőgazdasági tudomány doktora, Dr. Erős-Honti Zsolt, növényszervezettant és növényrendszertant oktat a Kertészmérnöki karon, ők kertészebb szemmel fogják személni, funciót, indokoltságot fognak zsűrizni. Illetve Dr. Gerzson László, Dr. Szabó Krisztina, a BCE Kert- és Szabadtér Tervezési Tanszék oktatói, a kertek esztétikája, kialakítása, a kivitelezés minőségét fogják bírálni.
-
- Milyen szempontok döntik el a győzelmet? A kreativitás?
- Cs. Anna: Az elbírálás szempontjai között, a növénykiültetések esztétikája, egyedi megoldások, kreativitás szerepelnek. Ablakpárkány kategóriában tavaly egy pályázónk, pl. PVC csövekbe ültetett vertikálisan növényeket. Speciális, extrém megoldásokat szívesen látunk. Nézik a praktikumokat, hogy tulajdonképpen mennyi növény van a dísztárgyak mellett. Megfelelő fényképi bemutatás szükséges továbbá. Pályázáskor a címet is meg kell adni, mert ha photoshop gyanúja merül fel - vagyis kétes pályamű érkezik, helyszíni szemlét tartunk.
- Nyirkos, pályás nedvesített helyen, mohafal, ez alap - de mondjuk mivel érdemes beültetni a balkont egyes fekvéseken?
- J. Rozi: A negyedik kategóriánk a futónövény lenne, pályázhattok borostyánnal akár. Kapaszkodót érdemes nekik biztosítani, egy farács ajánlatos. A falatok vakolatát meg tudjátok vele védeni.
- Cs. Anna: Volt paradicsomos pályázatunk is, zöldségekben is érdemes gondolkodni!
- O. Péter C.: Déli fekvés esetén a mediterrán fűszernövényeket javaslom, mert a szárazat, a tűző napot jól bírják.
- Cs. Anna: ... a Balkon Aranya is bírja a napot, csak nagyon locsolni kell! :) Illetve a muskátli és a petúnia sem véletlenül váltak sztenderdé.
- J. Rozália: Pozsgások, sziklakerti növények is oda valóak egyébként. Arról hogy hova mit érdemes, rengeteg szakirodalom van, akár az interneten, akár könyvesboltokban, de kérdezhettek tőlünk is bátran.
- Mi a baj egy elegáns, műnövényes balkonnal?
- Cs. Anna: Ez bennünk fel sem merült a pályázat kapcsán, megmondom őszintén. A folyamat lenne a lényeg, nem maga a végeredmény, ezért nem szerencsés.
- O. Péter C.: Az ilyen pályázatokat remélem a zsűri ki fogja szűrni. A műnövényes kertek elindulhatnak még a közönségszavazáson, az eredmény persze kérdéses... Ez olyan szerintem, mint a műanyagflamingó.
- Hol lehet titeket elérni?
- J. Rozália: A facebookunk a fő kapcsolattartó felület, folyamatosan osztunk meg érdekes cikkeket, tippeket teszünk fel, illetve ha bármi kérdésetek van, felteheti bátran, válaszolunk.
- Anna: Honlapunk is van, ebben az évben sikerült összehoznunk. Szerepel rajta a pályázati űrlap, ezt ki lehet tölteni az általatok kiválasztott kategóriában egy adott karakterszámban. Illetve a pályázati kiírás is szerepel rajta.
A 2013-as nyertes pályázók kreatív kiskertjeiről pedig itt nézegethettek fényképeket.
Úgyhogy, HAJRÁ, pályázz TE is a városi rengetegeddel, avagy légy a kultúrváros dzsungelének királya!